Tata Puiu’ stie tactica!

Paris, 15 iunie 2016.

Romania joaca in al doilea meci din grupa A la Campionatul European de fotbal din Franta.

Minutul ’50! Romania conduce cu 1-0 dupa un gol marcat in prima repriza din penalty de tanarul Bogdan Stancu. Tensiunea creste. Anghel Iordanescu fierbe pe margine. A pupat deja icoana de cel putin 30 de ori de nu i se mai vede figura Maicutei. Primeste un SMS. De la cin’ sa fie? Edy? Nu ca e la Tg. Jiu si are treaba: reunirea lotului. ” Cu el am vorbit inainte de meci, ca doar ma intreba de ce nu vine Sapunaru la lot! Doar i-am spus sa-l lase in Franta inca 5 zile.”

Ecranul telefonului Nokia 3110 arata sec: „Piți”. „Fir-ar al dracu’ de oltean cartofor! Ce cacat mai vrea si asta?”

piti

– Baga Nene un fundas, nu vezi ca n-ai aparare? Sau pe Bourceanu!

– Azi joc pe atac!

– Atunci un Moti, Codrea, ceva.

– Ia fii atent aici ca mut ofensiv!

Minutul ’57, Romania incaseaza un gol. Imediat intra Steliano Filip. Protejam rezultatul. Inainte intrase Hoban! 1-1 si publicul simte ca Tata Puiu’ vrea mai mult de la joc. Pase-pase, posesie impresionanta. Dominam! Iar SMS:

– Eu ti-am spus Batrane! Treaba ta. Macar daca-l chemai pe Hagi la Euro. Sau pe Dorinel Munteanu.

– Ma tot freaca Moldovan sa-l bag pe Andone. Dar e doar minutul ’84!

– Hai, risca!

Fluier final la Paris. Romania exulta! 1-1. Ce rezultat mare. Ce joc nesperat. Ce bucurie.

Piturca e suparat. Arunca televizorul pe geam. A pierdut la pariuri. Mananca biletelul pe care era scris rezultat final Romania – Elvetia 1-2.

Mircea Sandu e multumit. Nationala joaca la fel de prost ca pe vremea lui si a lui Piturca. Burleanu e nemultumit. Nu intelege de ce nu a facut Iordanescu si schimbarile 4 si 5. Se cerea.

Mitica Dragomir a facut incasare buna in seara asta la restaurant. Micii s-au vandut bine. Berea a fost rece. Pedeapsa e cu suspendare, iar banii si proprietatile nu sunt pe numele lui. Daca-l da FRF in judecata pot sa-l alerge si sa-i suga ciorapii. Ca n-au ce sa-i ia.

Fotbalul romanesc are viitor! Suntem linistiti.